Kultura

Gdje je priča: U Dodestu sinoć otvorena osma LiTeritorija

Kroz dijaloški koncept koji je festival zadržao i ove godine, prve večeri u okviru glavnog programa razgovarali su pisci Željko Janković, Marina Gudelj i Tijana Rakočević, uz moderaciju Vladimira Arsenića

Gdje je priča: U Dodestu sinoć otvorena osma LiTeritorija Foto: KIC Budo Tomović
Portal AnalitikaIzvor

Regionalni književni festival LiTeritorija počeo je sinoć u sali Dodest u Podgorici.

Kako navode ioz podgoričkog KIC-a, iz godine u godinu tematski drugačija, osma „LiTeritorija” je otvorila novo književno polje i u fokus stavila kratku priču.

Poručuju da je simboličnim naslovom "Gdje je priča“ uz relevantne i inspirativne goste sa domaće i regionalne scene, ovogodišnjem izdanjem festivala namjera da se o kratkoj priči kao specifičnoj književnoj formi, ali i potrebi da se dodatno afirmiše, kaže riječ više iz nove perspektive.

Otvarajući VIII LiTeritoriju direktorica KIC-a Aida Batilović, kazala je da se iz godine u godinu na ovom festivalu pokreću različite književne teme, razgovori i čitanja, afirmiše dobra savremena književnost i približavaju njeni pisci i čitaoci.

"Time se neprekidno širi književna teritorija ovoga festivala, kao i njegov značaj među kulturnim događajima grada. Danas on ima vidljivo mjesto na regionalnoj književnoj festivalskoj sceni i vrlo smo ponosni na to’’, naglasila je Batilović.

Kroz dijaloški koncept koji je festival zadržao i ove godine, prve večeri u okviru glavnog programa razgovarali su pisci Željko Janković, Marina Gudelj i Tijana Rakočević, uz moderaciju književnog kritičara Vladimira Arsenića.

“Svako od njih je kroz lični pristup i iskustvo pisanja pokušao da odgovori na pitanje statusa kratke priče, ali i približi proces nastajanja sopstvenih priča, kroz ono što ih usmjerava i inspiriše dok stvaraju”, navode iz KIC-a.

Bilo je riječi o pomalo marginalizovanom i potisnutom mjestu koje kratka priča ima u odnosu na ostale žanrove, ali i važnosti postojanja festivala poput LiTeritorije koji treba da osvijetle i skrenu pažnju na teme koje nijesu dominantne na književnoj sceni ili o kojima se vrlo malo govori.

Druge večeri festivala, publika će imati priliku da bude dio relevantnog kritičkog i teorijskog diskursa, kroz razgovore sa piscima: Alenom Begić, Srđanom Gavrilovićem i Nikolom Nikolićem, dok je treća noć LiTeritorije rezervisana za čitanja, gdje će učešće uzeti svi gosti ovogodišnjeg izdanja i za publiku čitati svoje kratke priče.

Sva tri dana, kao dio pratećeg programa festivala, organizuje se radionica pisanja kratke priče koju za grupu studenata i srednjoškolaca vodi pisac Srđan Srdić.

Portal Analitika