Kužina

"Japanski rulet": Svi specijaliteti su jestivi, ali neki samo jedanput

Riba puffer ili fugu je japanska poslastica, ali i najmanja greška u njenoj pripremi može biti kobna za onoga ko je konzumira. Naime, iznutrice riba su toliko toksične da čak i u tragovima mogu biti pogubne za čovjeka koji ih jede.

"Japanski rulet": Svi specijaliteti su jestivi, ali neki samo jedanput Foto: Shutterstock/Franny Constantina
Punkufer.hrIzvor

Na primjer, jedna riblja jetra može da ubije pet odraslih muškaraca zbog supstance tetrodotoksin, koja je 1.200 puta toksičnija od cijanida. Otrov djeluje brzo. Prvo utrne lice, a onda tijelo postaje paralizovano.

Napuhač je drugi najotrovniji kičmenjak na svijetu, poslije zlatne otrovne žabe (jedan miligram otrova iz kože zlatne otrovne žabe može da ubije 22 hiljade miševa).

Bez obzira na opasnosti, svake godine milioni ljudi stave svoje živote u ruke stranca jer žele da probaju uzbudljivu poslasticu. Na sreću, japanske vlasti zahtijevaju rigoroznu obuku za sve kuvare koji odluče da se pozabave otrovnom ribom. Poslije dve do tri godine učenja kod majstora za pripremu fuge, polažu ispit koji prođe samo polovina kandidata.

Kuvari čiste ribu na posebnom poslužavniku koji je jasno obilježen da ne bude zabune u kuhinji. Prvo pažljivo isijeku glavu, a zatim odvoje kožu i otrovne iznutrice.

Fugu u Japanu važi za zimsku poslasticu, a vrhunski restorani ovaj užitak naplaćuju oko 180 eura. Pored samog čišćenja ribe, velika pažnja se poklanja i ukrasima, pa pred goste dolaze tanko isječeni komadi ribe u obliku latica, planine Fudži, paunova, kornjača i leptira. I dok priprema zahtijeva naučni pristup, dekoracija je čista umjetnost.

Pored samog ukusa, za koji poznavaoci kažu da je specifičan, još važnija je tekstura, što se posebno cijeni. Ali za one koji se odluče na fugu, glavni razlog je obično adrenalin koji raste kako se približava trenutak degustacije.

Portal Analitika