Društvo

Vremeplov: 4. oktobar 1925.

Na današnji dan: Održan prvi kongres crnogorskih federalista

Na skupu održanom na današnji dan 1925. u Podgorici, stranka crnogorskih federalista je konačno i formalno konstituisana donošenjem programa i statuta i izborom glavnog odbora.

Na današnji dan: Održan prvi kongres crnogorskih federalista Foto: PA
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

U Statutu su detaljno razrađena organizaciona načela stranke koja je tada dobila ime Crnogorska stranka. 

Crnogorska federalistička stranka je kolokvijalni naziv za bivšu regionalnu političku partiju koja je osnovana 1925. godine na Cetinju, pod zvaničnim imenom: Crnogorska stranka (bez drugih dodataka u nazivu). 

Federalistička odrednica u kolokvijalnom nazivu stranke nastala je kao oznaka političkog kontinuiteta sa neformalnim crnogorskim federalističkim pokretom, koji je počeo da nastaje 1919. godine. 

Prerastanjem pokreta u stranku, prepoznatljiva federalistička odrednica se nije našla u zvaničnom stranačkom nazivu, ali je uprkos tome opstala u tadašnjoj političkoj javnosti. 

Po istom osnovu, kolokvijalni naziv stranke je ušao u istoriografiju i publicistiku. Među najznačajnijim vođama stranke bili su Mirko Mijušković, Dušan Vučinić, Sekula Drljević i drugi.

Ba kongresu 1925. za predsjednika je izabran Mirko Mijušković, bivši crnogorski ministar, a za sekretara podgorički advokat Dušan Vučinić. 

Stranka je postojala od 1919-1945. Temeljni princip programa stranke bilo je načelo ravnopravnosti Crne Gore u jugoslovenskoj državi. Crnogorska (federalistička) stranka se protivila unitarizmu i centralizmu, i zalagala za federalni oblik državnog uređenja.

Učestvovala na nekoliko parlamentarnih izbora i imala poslanike u jugoslovenskoj Skupštini, u kojoj je bila bespoštedni kritičar tadašnjeg odnosa režima prema Crnoj Gori. U vremenu uoči 1941. godine bila je potisnuta od komunista. 

Separatističko krilo stranke u julu 1941. pokušalo je da ostvari svoju političku ideju o uspostavljanju nezavisne crnogorske države na Petrovdanskom saboru 12. jula. 

U oktobru 1943. godine održana je Konferencija stranke na kojoj je objavljen proglas koji reafirmiše načela programa stranke i odbacuje ideju o nezavisnoj državi, zbog čega je došlo do mimoilaženja stavova i raskola. 

Zahvaljujući ovakvom stavu, jedan dio članova stranke prišao je partizanskom pokretu, a dio separatističkog krila stranke bio je likvidiran, dok je jednom broju prvaka tog krila suđeno poslije rata zbog saradnje s okupatorom.

Portal Analitika