Trijumf 'plavih' je zaslužen, iako su u posljednjoj sekundi mogli i ostati bez njega

Ko će biti finalista plej-ofa ABA lige, Budućnost Voli i Partizan odlučiće u majstorici u petak u Beogradu. U izuzetno uzbudljivom i tijesnog drugom duelu, ‘plavi’ su srušili Partizan u “Morači”, rezultatom 74:73 (20:23, 16:17, 26:17, 12:16).

Podgoričani izborili majstoricu: Partizan je konačno srušen, sve riješeno u posljednjim sekundama drame u "Morači" Foto: ABA

Partizan je napokon srušen, i to nakon nevjerovatno dramatične završnice. U posljednjim sekundama, Kenan Kamenjaš promašio je oba slobodna bacanja, Avramović je time dobio priliku da 'crno-bijelima' donese pobjedu ali promašio je - i u "Morači" je uslijedilo veliko slavlje blizu 5.000 navijača.

Čini se, ipak, kako su Podgoričani zaslužili pobjedu - jer, u završnoj su četvrtini konstantno vodili, umalo stizali do dvocifrenog plusa, a na kraju su, uz dozu sreće, sačuvali pobjedu.

Pogledajte kako je u "Morači": Budućnost Voli u borbi za pobjedu kojom bi izborila majstoricu (FOTO)
0
Pogledajte kako je u "Morači": Budućnost Voli u borbi…
07.05.2024 18:27

Tokom prve četvrtine uglavnom smo gledali koš za koš - Tanasković je zakucao za 8:5, ali je uzvratio Naneli trojkom. Od tada, u igri uz mnogo pogodaka, nijedan suparnik nije mogao preko plus dva, sve do osmog minuta utakmice - kada je Dožer pogodio za 15:18. No, ostao je utisak kako je Budućnost Voli do tada propustila mnogo prilika - prije svega slobodnih bacanja - i da je to bio ključni uzrok preokreta.

Bio je to slab period domaćih i Partizan je na početku druge četvrtine bio na šest razlike (20:26). Nakon toga su Beograđani stali i Budućnost Voli se vratila, i to na kakav način - Makundu je zakucao, svi u dvorani bili su na nogama, a na semaforu je bilo 24:26.

Vrijeme je odmicalo, izabranicima Željka Obradovića baš ništa nije polazilo za rukom i, nakon četiri minuta igre u drugoj četvrtini, Kamenjaš je izjednačio (26:26). Sredinom kvartala, 'plavi' su iz sedmog pokušaja pogodili prvu trojku - precizan je bio Flečer Megi i Budućnost Voli je preokrenula na 29:28.

Uskoro je Megi ubacio novu trojku, "Morača" je ključala, a onda je i Džons bio precizan sa slobodnih bacanja i Podgoričani su vodili 34:31.

Gosti su u finišu prvog poluvremena, nakon što je Smailagić bio polovičan sa slobodnih bacanja, izjednačili na 36:36. Kaboklo je, 49 sekundi prije odlaska na odmor, pogodio oba bacanja, zatim je Avramović postigao koš nakon kontre i Partizan je vodio 36:40.

Partizan je na startu treće četvrtine opet bio na plus šest (42:48), a onda je Budućnost Voli sjajno odgovorila - serijom 5:0 prišli su na pola koša razlike. Smailagić je zatim pogodio, da bi u sljedećem napadu Rajt pogodio trojku i bilo je izjednačeno - 50:50.

Sredinom četvrtine, nakon dužeg razdoblja, 'plavi' su opet bili u vođstvu. Jogi Ferel bio je precizan iz pokušaja za dva poena (54:52). 'Crno-bijeli' su tada već izašli iz bonusa, uslijedila je i tehnička greška za njihovu klupu, a onda je atraktivno zakucao Makundu i bilo je 57:52. Beograđani su se u jednom momentu približili na dva razlike, ali je Megi ubacio novu trojku i 'plavi' su završnih 10 minuta čekali uz rezultat 62:57.

Još jednim fantastičnim zakucavanjem otvorena je posljednja četvrtina (64:57). Uslijedilo je nekoliko diskutabilnih odluka sudija, domaća je publika burno reagovala, ali je Ferel uzvratio i, sedam minuta prije kraja, bilo je 67:59.

Potom su uslijedili problemi - Kaminski je isključen, a na putu ka svlačionici ušao je u verbalni okršaj sa nekolicinom domaćih navijača. Između njih je bila policija, koja je spriječila da dođe do sukoba, a meč je nedugo zatim nastavljen.

No, onda je došlo i do čarki na tribinama, a u međuvremenu je Partizan, nakon zakucavanja Smailagića, prišao na minus pet (68:63).

Završnih pet minuta 'otvoreno' je slobodnim bacanjima Jogija Ferela - oba je pogodio i bilo je 70:63.

'Plavi' su onda prokockali nekoliko napada, čini se kako su i bespotrebno forsirali šut za tri, a to su gosti iskoristili i pogocima Smailagića i Pantera prišli na 70:67.

Loš niz domaćih u ključnom je momentu prekinuo Ferel i dva minuta prije kraja bilo je 72:67. Partizan je pogodio, Budućnost Voli je potom bila na rubu da prokocka napad, ali je Tanasković sjajno skočio i pogodio i Podgoričani su, 70 sekundi prije kraja, bili na pragu pobjede.

Uzvratili su, međutim, Kamenjaš, pa Avramović i Partizan je, 15 sekundi prije kraja, bio potpuno u igri. Desetak sekundi prije kraja, Kenan Kamenjaš promašio je oba slobodna bacanja, ostalo je 74:73 i Partizan je imao posljednji napad. Preznojavali su se u tim momentima svi u "Morači", na šut se odvažio Aleksa Avramović i - promašio.

U domaćem sastavu, najefikasniji je bio Jogi Ferel sa 13 poena, Kamenjaš je dodao 12, Tanasković 11, a Megi 10. U timu Partizana najbolji učinak imao je Kevin Panter (17).