Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Vrhunski zapadni standardi u podgoričkoj kompaniji: Kodio dio globalnih okvira i najsavremenijih poslovnih trendova

Crnogorska IT firma predstavljena u vodećim svjetskim biznis magazinima

Vrhunski zapadni standardi u podgoričkoj kompaniji: Kodio dio globalnih okvira i najsavremenijih poslovnih trendova

Fortune i Forbes prepoznali Kodio kao sinonim konstantno rastućeg biznisa, čiji su osnivači na vrijeme uvidjeli mogućnosti koje se nude na globalnom tržištu. Time je i Podgorica prepoznata kao grad koji nudi ambijent za uspješno poslovanje po savremenim standardima 

Vrhunski zapadni standardi u podgoričkoj kompaniji: Kodio dio globalnih okvira i najsavremenijih poslovnih trendova Foto: Kodio
Portal AnalitikaIzvor

Tekstovi o kompanijama iz našeg regiona u renomiranim globalnim biznis magazinima i dalje nijesu česta pojava. Još je rjeđa okolnost da o istoj kompaniji za veoma kratko vrijeme pišu dva takva magazina, sa milionskim tiražima.

No, upravo to je slučaj sa crnogorskom kompanijom Kodio, koju su prilično opširno predstavili Fortune i Forbes.

U najkraćem, oba magazina Kodio predstavljaju kao inovativnu, globano konkurentnu, uspješnu i društveno odgovornu kompaniju. 

Podgorička IT kompanija pritom je označena kao sinonim konstantno rastućeg biznisa, čiji su osnivači na vrijeme prepoznali mogućnosti koje se nude na globalnom tržištu. A time je i Podgorica prepoznata kao grad koji nudi ambijent za uspostavljanje preduzeća koje po svim parametrima u potpunosti posluje sa onim što bi se, najjednostavnije, nazvalo vrhunskim zapadnim standardom.

Prepoznati kao kompanija naročito posvećena zaposlenima

Magazin Fortune tako potencira moderne radne uslove koje Kodio nudi zaposlenima – počev od savremenih prostornih kapaciteta, fleksibilnog radnog vremena, ali i neprestanog usavršavanja kroz obuke i srodne programe širom svijeta.

“Naša najveća prednost u odnosu na konkurenciju je – brzina. Na primjer, u velikim kompanijama nekad je potrebno više vremena i niz administrativnih procedura kako bi zahtjev klijenta bio procesuiran. Kodio je, sa druge strane, kompanija sa 30 zaposlenih, koji su u potpunosti posvećeni poslu. To znači da smo spremni da donosimo odluke i reagujemo znatno brže. Upravo sinteza ta dva faktora čini nas i održivim i konkurentnim na IT tržištu”, kaže izvršni direktor kompanije David Koroev.

Ulažu u studente, sport, kulturu, ali i u humanitarne svrhe

Fortune piše kako Kodio, pored ulaganja u poslovne vještine zaposlenih, naročito vodi računa o kreiranju organizacione kulture – pa kompanija u kontinuitetu organizuje team-building aktivnosti, rekreativne i srodne događaje. 

Stvaranje pozitivnog okruženja, kako dodaju iz ove kompanije za pomenuti magazin, naročito je bitno u cilju veće produktivnosti zaposlenih.

“U firmama ovog profila, u Crnoj Gori je jedan od izazova naći zaposlene, s obzirom na to da smo mala država. Iz tog razloga, uspostavljamo partnerstva sa univerzitetima, kako bismo i na taj način otkrili talente iz lokalne sredine. Dakle, želimo da pronađemo najbolje studente u državi, da im ponudimo školarine i pomognemo im da usavrše znanje. Želimo da ljudi prepoznaju da mogu da uspiju ovdje”, naglašava suosnivač kompanije Saša Šćepanović.

kodio-team-building-1

To je samo jedan u nizu primjera društveno odgovornog pristupa kompanije. Uostalom, dovoljno je ispratiti nastupe naših olimpijaca ili rukometnih reprezentacija, gdje je logotip kompanije Kodio nezaobilazan. No, jednako ulažu i u podršku studentima informatike, nevladinim organizacijama koje se bave kulturom, ali i Crvenom krstu - Kodio je redovan učesnik brojnih humanitarnih akcija.

Imaju svoju viziju Crne Gore

Kako izgleda vizija Crne Gore u budućnosti iz ugla IT stručnjaka, upravo su iz kompanije Kodio kazali magazinu Fortune.

“U budućnosti, Crna Gora trebalo bi da se oslanja na izvoz IT usluga. To bi mogla biti jedna od ključnih industrija na kojima bi počivao razvoj države”, smatra suosnivač kompanije Ivan Šoć.

Čime se oni to bave

Postavlja se pitanje – čime se Kodio uopšte bavi? Kako su to definisali pomenuti magazini, riječ je najprije o savremenim uslugama poput omogućavanja developerima da monetizuju aplikacije namijenjene desktop i mobilnim uređajima, a da pritom ne koriste konvencionalne forme oglašavanja. 

U najkraćem, to funkcioniše ovako – na posebno razvijenoj platformi povezuje se veliki broj oglašivača i onih koji objavljuju, odnosno nude svoj sadržaj. Upravo zahvaljujući tome, putem self-serve platforme, oni su u prilici da kroz direktnu interakciju obave kupoprodaju traffica.

I što je najzanimljivije – cjelokupna zamisao, od ideje do realizacije, bazirana je u Podgorici, zahvaljujući lokalnoj kompaniji koja je dio globalnih okvira i najsavremenijih poslovnih trendova. 

Da je tako, uostalom, ne kažu ni oni, niti mi – već uticajni globalni biznis magazini koji su ove godine svojim čitaocima skrenuli pažnju na podgoričku kompaniju Kodio.

Portal Analitika