Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • U toku ocjenjivanje testova maturanata i polumaturanata: Nikad lakši zadaci iz matematike, detektori spriječili prepisivače

U sklopu eksterne provjere znanja

U toku ocjenjivanje testova maturanata i polumaturanata: Nikad lakši zadaci iz matematike, detektori spriječili prepisivače

Iz Ispitnog centra su na pitanje da li su možda, zabilježeni slučajevi kršenja propisa od strane nastavnika, i ako jesu o čemu se radi i jesu li sankcionisani, odgovorili kratko da su sve nepravilnosti drugog tipa koje su uočene u toku realizacije ispita, a na osnovu izvještaja supervizora, procesuirane su u skladu sa pravilnicima

U toku ocjenjivanje testova maturanata i polumaturanata: Nikad lakši zadaci iz matematike, detektori spriječili prepisivače Foto: Gimnazija Slobodan Škerović
PobjedaIzvor

Ispit iz eksterne provjere znanja iz matematike za đake devetog razreda, odnosno polumaturante, nikada nije bio lakši i svako ga je mogao uraditi za prelaznu ocjenu. Nijedan zadatak nije spadao u kategoriju teških, rekla je za Pobjedu profesorica matematike Danijela Jovanović, članica Udruženja nastavnika matematike Crne Gore.

Iz Ispitnog centra su nam kazali da preliminarni rezultati eksternog testiranja još nijesu poznati, te da je u toku postupak ocjenjivanja. Očekuju se rezultati, kako kažu, krajem maja.

Profesorica Jovanović ističe da i njene kolege koje predaju maternji jezik, takođe, komentarišu da je test bio pristupačan i pitak.

“Zbog korona godina su učenike podvrgli manjim zahtjevima. Vrlo je korektan. Nijedan zadatak za deveti razred nije spadao u kategoriju teških, da se boduje sa tri boda. Na primjer, bio je zadatak – pronaći razliku brojeva - 4 i 12. Onda, pravilan četvorougao je pravougaonik, romb ili kvadrat. Pravilan znači da mu je sve jednako, dakle, kvadrat. Navodim neke primjere i praktično se sve kretalo na tom nivou, nešto laganijih zadataka”, rekla je Jovanović.

Iz Ispitnog centra kažu Pobjedi da su izuzetno zadovoljni načinom kako je organizovan i realizovan maturski i stručni ispit iz Crnogorskog - srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti i Albanskog jezika i književnosti. Strogo poštovanje pravila su, dodaju oni, omogućili izmjene i dopune pravilnika koji regulišu ovu oblast. Kao što je javnosti poznato, učenici su pri ulasku u školu provjeravani detektorom čime smo omogućili sprečavanje zloupotrebe mobilnih telefona kojih je bilo najviše prethodnih godina.

“Nepravilnosti kojih je najviše bilo odnose se na to da su učenici pokušali da unesu mobilne telefone u ispitni prostor. Naglašavam da je u pitanju pokušaj, jer nijesu uspjeli da ih unesu zahvaljujući detektorima. Pokušali su da umotavaju telefone u aluminijske folije, kutije, kape i slično, ali su na ulazu u školu detektorom provjereni i iste su ostavljali prije početka ispita “, rekli su oni.

Naredne sedmice u srijedu, 15. maja, održaće se maturski/stručni ispit iz prvog stranog jezika, potom 24. maja iz Matematike i 6. juna iz predmeta po izboru učenika, odnosno stručne teorije.

“Vjerujem da smo svi pokazali nivo zrelosti koji nam dolikuje i da ćemo na ispit dolaziti samo sa znanjem”, kazali su iz Ispitnog centra.

Iz Ministarstva i Ispitnog centra do sada su u više navrata najavljivali da polumaturanti i maturanti od ove godine neće moći da prokrijumčare mobilne telefone ili druge elektronske uređaje u škole, odnosno učionice u kojima će polagati testove, jer su obezbijedili detektore.

Pravilnicima je i ranije bilo definisano da je učenicima zabranjeno korišćenje mobilnih telefona tokom eksterne provjere znanja, ali su učenici, ipak, uspijevali da ih unesu u učionice i koriste i pored toga što su administratori kontrolisali ispitni proces.

O kršenju svih mogućih pravila, i od strane uprave škole, administratora, učenika, i na kraju i samog Ministarstva prosvjete svjedoče i dva prošlogodišnja skandala sa polaganja polumaturskog ispita iz matematike i maturskog iz CSBH jezika i književnosti, koja su završila u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).

Testovi iz matematike za osnovnu školu su poslati preko Vajber grupe dva sata prije nego što je ispit počeo, što upućuje na odgovorna lica osnovne škole, za koju je utvrđeno da se nalazi u Beranama. Polumatursko testiranje je odloženo, nakon što je

Ispitni centar dobio informaciju da su testovi procurili sa vrha.

Drugi slučaj se desio na maturskoj provjeri znanja, kada su učenici masovno prepisivali na testu iz CSBH jezika i književnosti – njih više od 500. Oni su to kasnije i priznali, kada su došli u Ispitni centar da se žale što su im ocjenjivači upisali nule, a oni očekivali petice. Tadašnji ministar prosvjete Miomir Vojinović je popustio pred političkim i roditeljskim pritiscima, formirao novu komisiju i ocjenjivače, koji su tim đacima dali visoke ocjene, čak i petice, na isti prepisivani rad. Nakon toga SDT je formiralo predmet, koji, takođe, nije riješen, a nova generacija polaže ispite.

Ministarstvo i Ispitni centar su nedavno saopštili da je novim Pravilnikom za učenike srednjih škola precizirano da se u učionici nalaze dva test- administratora, od kojih je jedan iz druge škole, kao i obavezno prisustvo supervizora koji može da pristupi ispitnom prostoru. Pravilnicima su definisane sankcije za učenike koji naprave prekršaj (pokušaju da prepišu, ometaju rad, koriste mobilne telefone). Sankcije idu od usmene opomene pa do udaljavanja sa testa, pri čemu udaljavanje podrazumijeva i nedovoljnu ocjenu na testu.

Od ove godine izmjenom Pravilnika test-administratori potpisuju ugovor sa Ispitnim centrom o tajnosti podataka, a definisana je i njihova obaveza za zakonitost sprovođenja ispita u ispitnoj prostoriji.

Eksterna provjera znanja ove godine biće organizovana u 163 osnovne, kao i u 55 srednjih škola.

Portal Analitika